Owoce


Owoc pojedynczy powstaje z jednego słupka, to jagoda i pestkowiec, owoc złożony powstaje z wielu zalążni znajdujących się w pojedynczym kwiecie. Każda zalążnia przekształca się w pojedynczy, zamknięty owoc, owoce połączone są wspólnym dnem kwiatowym.
Owoc złożony to szupinka, kolejny typ to
owoc złożony pestkowy np. malina, jeżyna, kilka zrośniętych pestkowców leży na wspólnym dnie kwiatowym.
Owoc złożony orzeszkowy, orzeszki są osadzone na zrośniętym i zmięśniałym dnie kwiatowym np. u poziomki i truskawki.
Hipancjum, gdy orzeszki są otoczone zrośniętym dnem kwiatowym np. owoce róży.
Owocostany powstają w wyniku przekształcenia całego kwiatostanu. W skład owocostanu wchodzą jagody u ananasa, orzeszki u morwy. i figi. Owocostan morwy powstaje z działek kielicha, u figi jest to zmięśniały osadnik kwiaty. Owoce suche mogą być pękające, gdy po dojrzeniu owocnia pęka i uwalnia nasiona oraz niepękające, zamknięte, tu dojrzała owocnia nie otwiera się ale owoc może rozpadać się na mniejsze części, zbudowane z fragmentu owocni i mające nasiono.
Owoce pękające to

  • mieszek, powstaje z zalążni zrośniętej z jednego owocolistka, pęka wzdłuż szwu np. jest u kaczeńca.
  • Strąk powstaje z zalążni zrośniętej z jednego owocolistka, jest wydłużony i spłaszczony, pęka wzdłuż szwu i nerwu, jest u motylkowatych.
  • Łuszczyna powstaje z zalążni zrośniętej z dwóch owocolistków, pęka wzdłuż szwów na dwie klapy, jest wydłużona i spłaszczona, może być krótka i szeroka, wtedy jej długość nie przekracza trójkątnej szerokości, jest to łuszczynka, są u krzyżowych.
  • Torebka powstaje z zalążni zrośniętej z dwóch lub więcej owocolistków, może być spłaszczona, może pękać wzdłuż szwów, otwierać się wieczkiem lub porami, jest u maku.
    Do niepękających zaliczamy owoce mięsiste i suche niepękające, które mają owocnię suchą, skórzastą lub zdrewniałą.
  • Orzech powstaje z jednokomorowego słupka, w środku, którego rozwija się jedno nasiono, ściana owocni zrasta się z łupiną nasienną, jest silnie zdrewniała, jest u orzecha laskowego, owocu leszczyny pospolitej, małe orzechy o słabiej zdrewniałej ścianie to orzeszki.
  • Ziarniak powstaje z jednokomorowego słupka, w środku, którego rozwija się jedno nasiono, ściana owocni jest skórzasta, zrasta się z łupiną nasienną, łupina zrasta się z bielmem wtórnym, jest u traw.
  • Niełupka powstaje z jednokomorowego słupka, w środku, którego rozwija się jedno nasiono, skórzast ściana owocni zrasta się z łupiną nasienną, jest u złożonych
  • Rozłupnia powstaje ze słupka wielokomorowego, w którym rozwija się dwa lub więcej nasion, dojrzała rozpada się na dwie rozłupki, jest u baldaszkowatych, może być łuszczyna przewięzista, która po dojrzeniu rozpada się na jednonasienne części.
  • Strąk przewięzisty po dojrzeniu rozpada się na jednonasienne części, jest u seradeli pastewnej.
  • Skrzydlak, owocnia ma wyrostki ułatwiające wysiewanie, przystosowanie do wiatrosiewności (anemochorii), może być modyfikacją ziarniaka, orzecha, niełupki jest np. u klonu.
    Owoce mięsiste maja zmięśniała owocnie podzieloną na endokarp, czyli błonę otaczającą nasiona, mezokarp, czyli miąższ i skórkę-egzokarp, są to:
  • Pestkowiec ma pestkę, przykłady to orzech włoski, leszczyna, kokos ma skórkę, włóknisty mezokarp, wewnętrzny endokarp i pestkę, pestkowce są niepękające,
  • jagoda powstaje z jednego lub kilku owocolistków, jest soczysta, ma wiele nasion w otwartej łupinie, można wyjąć nasionko, agrest, porzeczki, owoce konwalii są mięsiste, mają wiele nasionek.
  • Owoce suche, owocnia wysycha, są niepękające, opadają, to rozłupki i niełupki: orzech, ziarniak, skrzydlak, pękające to mieszek, strąk, torebka, łuszczyna, niełupka właściwa ma suchą, skórzastą owocnię, nie zrasta się z nasionem, powstaje z 1 lub 2 owocolistków, są owoce, uszkodzenia ułatwiają rozsiewanie nasion, tu jest słonecznik

Komentarze

Popularne posty