Typy kwiatostanów

-grono, gdy główna oś jest nierozgałęziona, kwiaty wyrastają na mniej więcej równych szypułkach jest u kasztanowca robinii.
-Baldachogrono, gdy oś główna jest nierozgałęziona, szypułki są różnej długości, tworzą jedną płaską lub kulistą powierzchnię, jest u bzu czarnego.
-Kłos, oś główna jest nierozgałęziona, kwiaty siedzące jest u traw. Kolba ma zgrubiałą os główna i siedzące kwiaty jest u np. kukurydzy  i obrazkowatych.
-Główka ma silnie skróconą os główną, kwiaty są siedzące lub mają krótkie szypułki, jest u koniczyny
-Koszyczek ma oś skróconą i rozszerzoną, kwiaty są siedzące lub na krótkich szypułkach jest u złożonych
-Wiecha, z osi głównej wyrastają osie dalszych rzędów zakończone kwiatami, jest u traw np. owsa. Podwójne rozgałęzienie to wiecha I rzędu, potrójne to II rzędu itd.
-Baldach prosty ma kwiaty na długich szypułkach wyrastających z jednego punktu, jest u pierwiosnka
-Baldach złożony zamiast kwiatów ma baldachy proste, na nim są kwiaty, jest u baldaszkowatych
-Wierzchotka dwuramienna, oś główna kończy się kwiatem, poniżej, którego wyrastają osi boczne, jest u gipsówki (łyszcza)i buraka uproszczona postać to kłębik, jest u komosy (lebiody).
-Wierzchotka jednoramienna, tworzy sierpik lub wachlarzyk, poniżej każdej osi wyrasta tylko jedna oś dalszego rzędu, osie są ułożone w linii prostej, jest u miodunki, sierpik jest u żywokostu i niezapominajki, podobny kwiatostan to skrętek, gdzie osie kwiatów ułożone są skrętolegle, jest u ogóreczniczkowatych. Wachlarzyk ma odgałęzienia w jednej płaszczyźnie, ułożone są w dwie strony, jest u kosaćców modyfikacja to dwurzędka, tu odgałęzienie drugiego rzędu kończy się kwiatem, jest u kosaćcowatych.

Komentarze

Popularne posty