Za co kocham pory roku


    Kocham wiosnę, od samego przedwiośnia, kiedy przebiśniegi, przylaszczki i śnieżyczki wypuszczają swoje kwiateczki, najpierw maleńkie przebiśnieżki niczym zapałeczki, potem coraz większe, aż osiągają kilkadziesiąt cm. Przylaszczki otwierają swoje kwiateczki, tak samo zawilce, pojawiają się pierwsze maleńkie pierwiosnki i prymulki (ogrodowe odmiany pierwiosnków), które z czasem osiągają właściwe kształty, kwitnie forsycja, fiołeczki pachną, razem z ziarnopłonami tworzą kobierce. Zakwita podbiał pokazując żółte główeczki. Lubię ciepłą i słoneczną wiosnę. ponieważ wtedy zawilce, ziarnopłony i przylaszczki otwierają kwiaty. Cały rok kwitną stokroteczki. Potem pojawiają się tulipanki, złocie, hiacynty, szafirki, krokusiki.
        Światło staje się coraz bielsze, dni coraz dłuższe i cieplejsze, ubrania przestają krępować, można ciepłymi wiosnami wystawić ręce i łydki do słońca, skóra ciemnieje, drzewa wypuszczają pąki, najpierw kwitną brzozy, leszczynka, wierzby, bazie są najpierw szarymi kuleczkami, potem żółtymi gąsieniczkami, budzą się motyle i trzmiele, które szukają norek na domki, na pierwiośniu pojawiają się pszczoły. Powracają ptaki, zaczynają śpiewać kojarząc się w pary, budują gniazdka, skowronki ciurlą nad polami, dzięcioł stuka w twarde przedmioty wołając partnerkę. 
       Na pierwiośniu zakwitają krzewy i drzewa owocowe, jabłonie, śliwy, grusze, wiśnie, czereśnie, dzikie róże, głogi, tarniny, mirabelki, morele, brzoskwinie, migdałki, poziomki, truskawki, pojawia się przetacznik ożankowy, jaskry rozłogowe, bodziszek cuchnący, fiołki polne, pięciornik gęsi, bluszczyk kurdybanek, niezapominajki, drzewa zielenią się liśćmi i rośnie bujna trawa. Później te drzewa i krzewy obsypują wszystko swoimi płateczkami. Jeśli jest ciepło można opalić całe ręce i nogi. Długie dni zachęcają do spacerów i podziwiania przyrody, słuchania śpiewu ptaków, odgłosów owadów. 
      Wiosną kwitnie mniszek lekarski, pojawiają się maki, chabry, ostróżeczki, koniczyny, bodziszki, przymiotno, skóra jest brązowa, ptaki wydają lęgi, intensywnie karmią swoje pisklaczki, kukają kukułki, śpiewają słowiki. Na przełomie wiosny i lata kwitną kolejno lilaki, bzy, jaśminowiec, latem maciejka, które pachną wieczorami.
        Kocham lato kiedy upał otula niczym płyn w łonie mamy, kiedy cała przyroda jest w pełnym rozkwicie, ptaki wydają kolejne lęgi, trzmiele, motyle i pszczoły zapylają kwiaty, maki, chabry, powoje, kąkole, nostrzyki, koniczyny, komonice, lucerny, wyka, cieciorki, bodziszki, cykoria, łopiany, dymnice, mydlnice, lepnice, krwawniki, łobody, komosy kwitną pięknie, drzewa i krzewy zachwycają zielenią, pojawiają się pierwsze owoce, truskawki, poziomki, czereśnie, następnie jeżyny, borówki, maliny, agrest, porzeczki czarne, czerwone i białe, wiśnie, pojawiają się świeże warzywa jak sałata, kalarepka, rzodkiewka, szczypiorek, koperek, potem ogórki, pomidory, papryka, które owocują do jesieni. 
      W ogrodach kwitną kosaćce, mahonie, ogrodowe maki i chabry, liliowce, lilie, orliki, żurawki, juki, piwonie, bratki, kosmosy, floksy, frezje, naparstnice, łubiny, groszki ozdobne, róże, malwy. Na przydrożach i miedzach od wiosny kwitnie przetacznik perski. Z czasem zakwita dziki ślaz i poziewnik. Cały sezon mamy niecierpki, koniczyny. 
        Pod koniec lata są cukinie, pomidory, papryka, w środku zbieramy cebulę i czosnek. Lato to czas jedzenia prosto z gałązek, zbierania i robienia przetworów, soków, kiszonek i dżemów, Lato to wakacje, urlopy, długie spacery, pielęgnacja ogródka, opalanie, lekkie ubrania, zieleń, kwiaty, ptaki i owady.
        Jesienią mamy kapustę, buraki, marchew, pietruszkę, selery, pory, brukselkę, jarmuż, dynię, świeże ziemniaki są pod koniec lata, bakłażany. Jesienią są jeszcze koniczyny, komonice, lucerny, wyki, cieciorki, nostrzyki, maki, chabry, rdest, dymnice, lepnice, mydlnice, gwiazdnice, astry, przymiotno. W ogrodzie to czas astrów ogrodowych, cynii, dalii, chryzantem, słoneczników, wczesna jesienią dojrzewają winogrona, słoneczniki, czarny bez, jarzębina, dzieci zbierają kasztany i żołędzie, ciągle kwitnie ślaz i pięciorniki oraz niecierpki.
      Jesienne owoce to jabłka, owoce późnego lata to gruszki, jabłka, śliwki, późne czereśnie, winogrona, brzoskwinie. Jesień to wszystkie gatunki biedronek na murach, pościeli i ludziach, które można dokładnie obejrzeć oraz pajęczynki babiego lata. To także piękne kolory liści, które stopniowo się zmieniają. 
       Lubię babie lato i pajęczynki i porę roku. To szpaki gadające na owocowych krzewach. Lubię ciepłe pory roku, ciepłe przedwiośnia i jesienie, kocham wiosnę i lato. Jesień to też wysyp grzybów.            Zima to Święta, Wigilia, światełka. Zimowa aura mi nie odpowiada, za zimno, krótkie dni, śliskie drogi, grube ubrania. Zimą też jest przyroda zimą kwitną ciemierniki i oczar, na gałęziach i murach są widoczne porosty. Kosy, szpaki, sikorki, wróble, raniuszki, bażanty podchodzą pod domy, wieszam ptakom kulki z nasion i słoninkę, pojawiają się sarny i lisy.

Komentarze

Popularne posty