Halofity i chimery


Halofity, słonorośla, roślinność solniskowa, rośliny słonolubne, rosną na terenach zasolonych np. w strefie pływów morskich, to sukulenty i sklerofity, mają utrudnione pobieranie wody z podłoża więc mają mechanizmy zatrzymywania wody, ciśnienie osmotyczne soku komórkowego jest wyższe niż ciśnienie w glebie, na łodygach i liściach mają gruczoły usuwające nadmiar soli.
Są halofity bezwzględne (obligatoryjne), żyją tylko na terenach zasolonych np. muchotrzew solniskowy, soliród zielny, i fakultatywne, żyją na terenach zasolonych, ale i na niezasolonych np. mannica odstająca, pięciornik gęsi.
Chimery mają różne komórki tej samej tkanki, różnica to efekt, inny skład genetyczny, uszkodzenia, 2 populacje komórek obok siebie. komórki z uszkodzeniem aparatu fotosyntetyzującego np. brakiem lub mniejszą ilością chloroplastów, to główne kultywary - rośliny ozdobne. Są też w przyrodzie, są mutacje w naturze, w jednej z komórek w nasieniu, komórki dzielą się, jest roślina mutant, może być tak, że zmutowana komórka nie idzie do nasion, nie widać jej skutków.
Chimery są słabsze, głownie kultywary, ozdobne, ludzie je hodują dla ozdoby np. kapturnica, fikus. Mają mało chloroplastów, widać jasne plamy, im więcej plam tym słabsze, potrzebują opieki, barwne chimery np. choroba wirusowa postroć tulipana, zmienia fizjologie, jeden kwiat tulipana ma różne koloru płatków. Pandamus ma korzenie podporowe, lubi grząski, wilgotny grunt, kolce na brzegu liścia chronią przed zjedzeniem. Dracaena surculosa i dracena trójkolorowa sadzi się w torfie z piaskiem i ziemią.  Pieprz ozdobny z pieprzowatych, Rhaphodophora sp. z obrazkowatych, trzylistka, pieprzówka.

Komentarze

Popularne posty