rośliny pasożyty


Pasożyty transportują wodę i związki odżywcze przez fizjologiczny haustoriami-organem pobierającym zw. odżywcze z innych tkanek np. z łożyska u płodów zwierząt. Rośliny przyłączają cała wiązkę przewodzącą lub tylko drewno, mogą nie mieć fotosyntezy, jemioła ma fotosyntezę, całkowite pasożyty nie mają fotosyntezy. Pasożyty mogą mieć słabą fotosyntezę i słabe plastydy. 15 rodzin kwiatowych, 2 gatunki nagonasiennych z rodziny zastrzalinowatych, z kwiatowych są kaniankowate, gązewnikowatych, raflezjowatych. 
Są dwie klasyfikacje pasożytów: częściowe i całkowite, częściowe pobierają wodę i minerały, całkowite również asymilaty, obligatoryjne potrzebują do życia i rozwoju gospodarza, fakultatywne mogą żyć samodzielnie, ale wtedy są słabsze. Obligatoryjne to jemioła, Phoradendron sp., rodzina gązewnikowatych.
Pasożyty bytujące na korzeniach to korzeniowe są tu przedstawiciele zarazowatych, raflezjowatych, piestrzennikowatych. Pasożyty niefotosyntetyzujące są bez chlorofilu, to kanianka. Pasożyty zewnętrzne, wyrastają z gospodarza na zewnątrz, np. raflezjowate. Fakultatywne to trędownikowate, drzewo sandałowe.
Całkowite pobierają od gospodarza wszystko czego potrzebują, częściowe wodę i związki mineralne. Nagozalążkowe są w płn. Afryce, owoce jedzą ptaki, oddają odchody z nasionami na gałęziach. Pharandendron sp., jemioła mniejsza cała wrasta w  łodygę sukulentów z wilczomleczowatych, widać ją tylko w czasie kwitnienia, w czasie kiełkowania nasiono tworzy haustoria, wytwarzane są na nich związki rozpuszczające kutikule, siewka wrasta do środka.
Łodygowe są na łodydze, korzeniowe na korzeniu. Zarazowate rosną na murawach kserotermicznych np. zaraza żyje w Europie płd., Aeginetia indica ma pojedynczy kwiat zaraza kwiatostany, nasiona zarazowatych są lekkie, roznoszone przez wiatr, niewiele znajduje gospodarza, A. indica żyje na trawach, zaraza bluszowa żyje parę lat, żyje na ziołach i bluszczu, lubi ciepło. Łuskiewnik różowy rośnie na drzewach i krzewach w Polsce i Europie Zachodniej, podłącza się do drewna, asymilaty pobiera z korzeni do pączków, magazynuje je w tkankach, potem pobiera wodę i minerały. Pnące to kanianka i raflezja, która żyje na pelargoniach i fikusach, C. cassythia rośnie w Śródziemnomorzu i Afryce. Balanophora sp. żyje w Afryce.

Komentarze

Popularne posty